Duyurular

Kopya çekme dersine hoşgeldiniz!

Üniversiteye kopya çekme dersi konuldu

Üniversitelerde kopya çeken öğrencilerin bundan böyle daha dikkatli davranması gerekecek, çünkü artık hocaların gözünden bir şey kaçmaması için kopya çekme dersleri var.

ABD'de bir üniversite, kopya çekme yöntemlerinin daha iyi anlaşılması için ders koydu.

İnternet üzerinden verilen ders, kopya çekmeyi önlemeye çalışan akademisyenlere yönelik.

Derste bir de kopya yöntemlerinin açıklanması için "itiraf" bölümü var.

Wisconsin Concordia Üniversitesi'ndeki dersin koordinatörü Bernard Bull, üniversitelerde tahmin edilenden daha fazla kopya çekildiğini söyledi.

Bull'a göre, öğrencilerin yarısından çoğunun az ya da çok kopya çektiğini söylemek mümkün.

İnternet üzerinden verilen derslerin artması, öğrencilerin çalışırken ya da evden sınava girerken kopya çekmesini önlemeyi zorlaştırdı.

Bir internet platformu üzerinden sunulan 'kopya dersinin' amacı, öğrencilerin neden ve nasıl kopya çektiğini derinlemesine araştırmak ve sonucunda kopya çekmeyi zorlaştıracak önlemler almak.

Dr. Bull, insanların genelde öğrencilerin "banka soyguncuları gibi" gelişmiş yöntemlerle kopya çektiğini düşündüklerini, oysa aslında başka belgelerden "kes-yapıştır' yönteminin yaygın olduğunu söylüyor.

Öğrenciler genelde, internetten kopyaladıkları bilgileri kendileri yazmış gibi gösteriyorlar.

Bull, kopya edilen bölümleri tespit eden üniversite yazılımlarını 'aldatmaya' çalışmak yerine, ders çalışmalarının öğrenciler için daha iyi olacağını vurguluyor.

Öğrencilerin başvurduğu yeni yöntemlerden biri, makalelerin sonuna ekledikleri kaynak listesini uzatarak, kendilerini daha fazla araştırma yapmış gibi göstermeleri.

Önlemesi en zor olan yöntemlerden biri de parayla yazdırılan veya satın alınan hazır makaleler.

Bull, eski makalelerin satılıp tekrar kullanılmasını önlemek için üniversitelerin, güncel konularda soru sorabileceğini kaydediyor.

'Ben yazmadım, sevgilim yazdı'

Dr. Bull'un karşılaştığı durumlar arasında, ikinci bir şans elde etmek için söylenen yalanlar da var.

Bazı öğrenciler, makalelerinin yetişmemesine gerekçe olarak, başka ülkelerdeki 'hayali' akrabalarla ilgili olayları gösteriyor.

Bir öğrenci ise, kötü bir şekilde ayrıldığı eski sevgilisinin, intikam amacıyla kendi adını kullanarak okula makale verdiğini söylemiş ve buna inanılıp, öğrenciye makaleyi tekrar yazma fırsatı tanınmış.Yorumlar